Brangstant tradiciniams energijos šaltiniams, bei griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams, saulės elektrinės įgyja vis didesnį populiarumą. Saulės šviesos privalumus atranda vis daugiau šalies gyventojų, tačiau vis dar kyla įvairių klausimų ir dvejonių ar visi verta investuoti į saulės jėgainę.
Apsisprendimą įsirengti nuosavą saulės elektrinė gali lemti daug priežasčių, bet bene pagrindinės 5 priežastys yra šios:
5 priežastys kodėl verta įsirengti saulės elektrinę?
1. Nemokama elektros energija:
Pagrindinė priežastis, kurios skatinami gyventojai apsisprendžia įsirengti saulės jėgainę, yra noras sutaupyti ir sumažinti priklausomybę nuo nuolat augančių energijos kainų. Saulės energija visiškai nemokama, todėl ilgainiui tokia investicija atsiperka su kaupu, o pasinaudojus šiuo metu APVA teikiama parama saulės elektrinių įsirengimui, investicijos atsiperka per 4 – 5 metus! O tai sudaro vos šeštadalį visos elektrinės eksploatavimo laiko.
Be to nereikėtų pamiršti, kad nors žiemos metu saulės energijos kiekiai yra gerokai mažesni nei pavasarį ar vasarą, tačiau šaltuoju metų laiku gali būti naudojama perteklinė saulės energija, kuri buvo sukaupta ankstesniu laikotarpiu!
2. Energetinė nepriklausomybė:
Energijos pirkimo kainoms kylant į rekordines aukštumas, didžioji dalis elektros energijos vartotojų nori tapti energetiškai nepriklausomi, todėl saulės elektrinės įrengimas gali būti iš tiesų puikus pasirinkimas. Saulės baterijų įrengimas gyventojams leidžia atsiriboti arba sumažinti priklausomybę nuo bendrųjų elektros tinklų ir tokiu būdu stipriai sutaupyti. Įsirengus saulės jėgainę tampama elektros energijos gamintoju, todėl nebereikia rūpintis milžiniškų elektros sąskaitų apmokėjimu.
Derėtų paminėti, kad nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje teigiama, kad 2030 metais energija iš atsinaujinančių energijos išteklių sudarys 45 proc. šalies bendrai suvartojamos galutinės energijos, o 2050 metais – 80 proc. Tikimasi, kad ateityje saulės energija bus naudojama dar plačiau.
3. Ilgaamžiškumas:
Saulės elektrinė tarnauja ne vieną dešimtmetį: bėgant metams jos efektyvumas mažėja tik labai nežymiai. Saulės modulių tarnavimo laikas siekia 30 metų. Toks teiginys yra pagrįstas saulės modulių gamintojų deklaruojamu garantiniu laikotarpiu, taip pat gamintojai teigia, jog moduliai funkcionuoja ir pasibaigus garantiniam laikotarpiui. Paskaičiuota, kad įprastai saulės elektrinių efektyvumas kiekvienais metais sumažėja mažiau nei vienu procentu, taigi, saulės energija Jūsų namus aprūpins labai ilgą laiką!
4. Ekologiškumas ir tvarumas:
Didėjant užterštumui, intensyviai ieškoma būdų, kaip būtų galima kiek įmanoma labiau sumažinti daromą neigiamą poveikį gamtai, todėl saulės elektrinės gali yra puikus pasirinkimas. Priešingai nei kietas kuras, dujos ar kiti energijos šaltiniai, saulės energija nekelia jokios taršos, neturi poveikio aplinkai ir yra ekologiška. Vienas iš svarbiausių aspektų yra tas, jog išgaunant saulės energiją neatsiranda jokių šalutinių produktų, tokių kaip anglies dioksidas ar kiti teršalai, turintys kenksmingą poveikį atmosferai. Naudojant saulės baterijas yra ženkliai sumažinamas tradicinių energijos išteklių sunaudojimas.
5. Paprasta priežiūra:
Mitas, jog saulės jėgaines reikia prižiūrėti, o tinkamai tai daryti yra sudėtinga. Iš tiesų realybė yra priešinga – saulės jėgainės priežiūra yra visiškai minimali. Dažniausiai saulės moduliai nereikalauja jokios papildomos priežiūros. Lietuvoje per metus iškrenta pakankamą kritulių kiekį, kad paviršinius nešvarumus nuplautų lietus ir sniegas. Jeigu ilgainiui bėgant metams susidaro nenusivalantis nešvarumų sluoksnis (dulkės, žiedadulkės ir kt)., tokiu atveju nešvarumus reikia tiesiog nuplauti.